Eurookná - STOLMA s.r.o. všetko z masívu

Menu
Menu
Prejsť na obsah
Okná


Naša firma vyrába eurookná v hrúbkach 68, 78 a 88mm .Asi nie je nutné pripomínať, že okná nie su už len obyčajnou výplňou stavebných otvorov. Nároky na energetickú úsporu sa pochopitelne zvýšili a výraznou súčastou zníženia nákladov na vykurovanie sú kvalitné okná.

Kvalitné eurookno musí spĺňať hneď niekoľko dôležitých kritérií :

1.)   Kvalitné drevo.
2.)   Kvalitná povrchová úprava.
3.)   Kvalitné kovanie.
4.)   Kvalitná sklenená výplň.
5.)   Všetky ďalšie použité komponenty na čo najvyššej úrovni.

No,  aby sme nezabudli...veľmi dôležité je spracovanie a odborné použitie všetkých komponentov, ktoré sú uvedné vyššie.                                                                      Drevopoužívame sušené nadpájané ( cinkované ) hranoly aj fixné hranoly ktoré spĺňajú všetky požiadavky na kvalitu.

Kvalitný eurohranol je lepený z 3 častí ktoré, sú medzi sebou nadpájené cinkovým spojom. Je samozrejme možnosť výroby okien a dverí aj z nenadpájaných eurohranolov, ktoré sú ale vždy vo vyšších cenových reláciách. Eurohranol musí byť z čo najhustejšieho dreva aby mal vysokú tepelnú izoláciu. Ďalšia veľmi dôležitá vec u eurohranolu je jeho vlhkosť, ktorá sa musí pohybovať od 8 do 10 % aby sa vyrobené okná a dvere nezoschli, čo by ich výrazne poškodilo. Posledná vec v prípade cinkovaného hranolu je kvalita cinkového spojenia, ktoré musí byť dokonale presné a kvalitné.


Eurohranoly starostlivo vyberáme a preto u nás máte najvyššiu istotu, že bude výrobok na 100% kvalitný.


Okná najčastejšie vyrábame v drevinách Smrek, Dub a Meranti. Ďalšie možnosti sú napríklad borovica alebo vysoko kvalitný červený smrek.
obr. smrekový eurohranol


Povrchová úprava
Nemecká firma REMMERS je zárukou kvalitnej povrchovej úpravy. Remmers ponúka veľmi kvalitnú a extrémne odolnú povrchovú úpravu, ktorá vydrží veľa rokov. Remmers vyrába taktiež veľa rôznych špeciálnych produktov, ktoré dovedú povrchovú úpravu k dokonalosti ( napríklad prípravok na ošetrenie spojov a priečnych rezov, ktorý zabranuje vlhnutiu dreva - predlžuje životnosť ).

Po vybrúsení hotových dielov je postup impregnácie nasledovný :

1. vrstva- Vyrobené okná máčame v základe. Základ zaisťuje ochranu dreva pred zamodraním a hubami.

2. vrstva- Po vyschnutí 1. vrstvy okno namočíme do priehľadnej medzivrstvy, ktorá zabezpečí dôkladné zasýtenie pórov dreva aj v čelných spojoch. Po vyschnutí výrobky jemne vybrúsime šmirglom hr. 280.

3. vrstva- Posledná vrstva je lazúra podľa Vášho výberu. Nanášanie lazúry je pomocou špeciálnej striekacej pištole, ktorá nanesie lazúru rovnomerne a na jeden nástrek nanesie 250-280 mikrometrov vrstvy (v porovnaní zo štetcom je to asi 6-krát viac na jednu vrstvu).


Sklo


Izolačné sklá


Neodmysliteľnou súčasťou kvalitných okien sú kvalitné sklá.  

Izolačné sklo musí spĺňať celý rad náročných kritérií, medzi ktoré patria: tepelno izolačné, zvukovo izolačné a požiarne kritériá. Skladajú sa z dvoch alebo troch tabúľ skla.


Dôležitými veličinami pri izolačnom skle sú súčiniteľ prechodu tepla Ug, ktorý predstavuje mieru straty tepla z priestoru W/m2.K a celková priepustnosť slnečného žiarenia g, ktoré sa dostáva cez okná do interiéru.


Sklá používame od osvečeného výrobcu, ktoré sú v medzisklennom priestore plnené argónom ( alebo je možné použiť dražší krypton ).

                                          obr. ukážka ako funguje pokovená vrstva v skleDvojsklo

Trojsklo


Hrúbka dreva
prestup tepla
68dvojskloUg = 1,1 W/m2K
78 a 88trojskloUg = 0,6 W/m2KŠtandardné izolačné dvojsklá
 
 •  Štandardné izolačné dvojsklo sa skladá z dvoch sklenených tabúľ skla pričom jedna z tabúľ je opatrená povlakom z mikroskopických ušľachtilých kovov a kovových oxidov. Tieto vrstvy zlepšujú úžitkové vlastnosti tepelnej izolácie a protislnečnej ochrany izolačného dvojskla. V medzipriestore medzi sklami je plyn – ARGÓN.
Zhrnutie výhod kvalitného izolačného skla:

 
   
 • znižuje náklady na  vykurovanie v porovnaní s jednoduchým sklom o 40-48% (dvojsklo) u trojskla až o 65%

 • zabezpečuje príjemnú klímu v byte, ako aj v blízkosti okien
 •  
 • ochraňuje vás i vašich blízkych pred úrazom v dôsledku prasknutia skla
 •  
 • ochrana proti hluku
 •  
 • ochrana proti slnečnému žiareniu
 

Štandardné izolačné trojsklá
 • V dnešnej dobe, keď ceny palív a energií stále rastú, je dobré zamerať pozornosť na prostriedok, ktorý nám náklady na túto spotrebu značne zníži. Izolačné trojsklo je veľmi úspešným riešením úspory tepla v nami ponúkanom sortimente. Svoje uplatnenie nájdu najmä pri nízkoenergetických, pasívnych domov a ďalej u tých zákazníkov, ktorí vyžadujú len tie najlepšie tepelnoizolačné parametre. V medzipriestore medzi sklami je plyn – ARGÓN.
SGG Swisspacer

Izolačné dvojsklá sa už viac ako 30 rokov vyrábajú s kovovým vymedzovacím rámčekom, väčšinou z hliníka. Vplyvom veľmi vysokej tepelnej vodivosti hliníka sa v okraji izolačného dvojskla vytvorí enormne vodivý tepelný most.
Dôsledkom tepelného mosta je častý výskyt skvapalnenej vlhkosti na okraji okna,
strata pohodlia a nevítané tepelné straty.
Z vyššie uvedených dôvodov sa pri dvojsklách zvyšuje význam tzv. ,,teplej hrany“. K najvyvinutejším riešeniam v tomto odbore sa radí SGG SWISSPACER. Straty cez tepelný most v okrajovej oblasti dvojskiel sa jeho použitím znížia o 50 až 60 %.
Príčinou zníženia tepelných strát je extrémne nízky koeficient tepelnej vodivosti rámika SGG SWISSPACER. Vymedzovací rámik je vyrobený z kompozitného plastu so sklenenými vláknami s tepelnou vodivosťou menšou ako 0,2 W/mK – 1000 x menšou ako pri hliníku (200W/mK). Takto sú tepelné mosty podstatne obmedzované. Izolačné dvojsklá s rámikom SGG SWISSPACER vykazujú omnoho vyššiu teplotu vnútornej tabule na jej okraji, čo znižuje výskyt kondenzácie. Tým sa zvyšuje životnosť predovšetkým drevených rámov a obmedzuje vznik zdraviu škodlivých plesňových kultúr.
Rámik SGG SWISSPACER má taký istý tvar ako klasický hliníkový, je možné ho preto používať pre také isté typy dvojskiel. SGG Swisspacer ponúka na trhu izolačných dvojskiel modernú ,,teplú hranu“ s extrémne nízkou tepelnou vodivosťou a výraznými estetickými prednosťami.
Kovanie


Používame kovanie značky SIEGENIA z radu TITAN ( najkvalitnejšie, ktoré momentálne vyrábajú) zaručuje dlhú životnosť a ten najvyšší konfort pri manipulácii s krídlom okna alebo dverí.

Výhody tohto kovania sú:

1.) Spracovanie kovania je na veľmi vysokej úrovni čo zaručuje dlhú životnosť takmer bez starostí ( kovanie je nutné 1-2 krát ročne namazať )
2.) V rohu pod klučkou sú ložiská, takže okno nevisí len na hornom pante ale zároveň je posadené v protilahlom spodnom rohu na ložiskách (odlahčí sa namáhanie horného rohu).
3.) Hríb, ktorým sa okno zatvára do protikusov je otočný, takže sa eliminuje trenie kov na kov a kovanie sa  neopotrebúva.
4.) Kovanie obsahuje ochrannú poistku, aby sa okno nedalo otvoriť do sklopnej polohy, keď je okno otvorené ( okno by inak vypadlo z horného pantu čo je nebezpečné ).

Kovanie má aj možnosť štrbinového vetrania. Keď otočíťe kľučku o 90° je okno otvorené, keď otočíte kľučku o 180° je okno možné otvoriť do vetracej polohy (u otváravo-sklopného okna)a keď otočíte kľučku o +/- 135° sa okno otvorí na štrbinové vetranie. Dá sa využívať v odkladacích priestoroch ako sú špajze a podobne.
Ostatné komponenty


Ako bolo už písané vyššie - každý použitý komponent musí byť kvalitný, aby bolo možné vyrobiť kvalitné okná, ktoré vydržia dlhú dobu.

Medzi tieto komponenty patria :

1.)  Okapnice - krídlové aj rámové.
2.)  Tesnenia.
3.)  Silikóny.
4.)  Tmely.
5.)  Skrutky.

Okapnice nemeckej firmy GUTMANN vyrobené z plastu a eloxovaného hliníka pre prerušenie tepelného mostu, a vyrobené tak, aby k nej tesnenie doliehalo po celej vztyčnej ploche ale aby sa zároveň tesnenie ani v zime neprilepovalo.

Tesnenie je celoobvodové vystrihnuté špeciálnymi nožnicami, aby sa neprerušila celistvosť ani v rohoch. Samozrejmosťou je aj druhé prídavné tesnenie, obe vo viacerých farbách. Tesnenia silikónové, čo predlžuje ich životnosť oproti zvyčajnému gumovému tesneniu.


Silikón
používame od firmy Ramsauer, ktorý je vhodný aj pre tých najnáročnejších spotrebiteľov. Silikón je NEPLESNIVEJÚCI. Transparentný alebo vo farebných odtieňoch podľa vzorkovníka farieb.


Skrutky od nemeckej firmy SPAX  majú povrchovú úpravu WIROX - zabraňuje korózii skrutiek.


Všetky tieto súčasti okien sú veľmi dôležité, aby Vaše nové okná alebo dvere spĺňali tie najprísnejšie kritériá a zároveň vám mohli slúžiť celú radu rokov.


 
Je vám niečo nejasné?  Napíšte nám rýchly mail.Alebo zavolajte na čísla v seckii Kontakty.

Návrat na obsah