Vetranie a údržba - STOLMA s.r.o. všetko z masívu

Menu
Menu
Prejsť na obsah
Okná > Údržba okien

VetranieVetranie je jednou z najdôležitejších vecí pri výmene okien alebo stavbe nových domov.
Veľa ľudí si myslí, že NEvetraním ušetrí. Je to len klamlivá predstava. V skutočnosti je vetranie veľmi dôležité pre zdravie ľudí aj vášho domu. Pri nevetraní domu je vo svojej podstate narušená ochrana konštrukčných prvkov. Keď vlhký, teplý vzduch prúdi z interiéru cez steny von do chladnejších častí, vodné pary, ktoré obsahuje, kondenzujú v stenách. Kondenzácia vytvára ideálne prostredie na vznik plesní a iných húb. Poškodenie materiálu je najväčšie tam kde je únik vodnej pary najväčší. Keď vlhkosť prenikne do izolačného materiálu, jeho izolačné vlastnosti  môžu byť až šesťnásobne znížené v porovnaní s izoláciou v suchom stave.Toto zníženie tepelnej účinnosti izolácie v konštrukcii vedie k ďalšiemu  hromadeniu vlhkosti, ktoré dáva do pohybu reťazovú reakciu vedúcu k  vážnemu poškodeniu stavby.
-Ideálne vetranie domu hlavne cez zimu. Vzduch sa rýchlo vymení a neochladí steny z vnútra takže je minimalizovaná tepelná strata na znovuvykúrenie priestoru.
-Ventilácia je najčastejšie používanou formou vetrania. V lete aj v zime si môžte nechať pootvorené okno spôsobom ventilácie aby ste mali v dome stále plynulú výmenu vzduchu.
-Najvhodnejšia do uzavretých priestorov ako su komory. Zabezpečuje malú ventiláciu vzduchu s minimálnym únikom tepla.
Výmena starých okien

Vetranie v tomto prípade je veľmi dôležité. Musíme si uvedomiť, že staré okná mali výrazné netesnosti. To znamená, že sa cez tieto netestnosti vzduch v dome samovoľne menil a odvádzala sa vlhkosť. Veľa ľudí si neuvedomuje, že po výmene okien musí začať vetrať. Vetranie je dôležité pre odvádzanie vlhkosti čím zabraňuje tvorbe pliesní v dome.  Keď nedostatočne vetráte tak sa zarosia sklá na oknách (v zimnom období) a nakoniec sa voda môže dostávať aj do dreva čím ho poškodí.
Stavba nového domu

Keď sa buduje nový dom tak sa osádzajú okná ešte pred dokončením všetkých ostatných prác. Keď sa vysušujú vnútorné omietky a potery je vetranie najdôležitejšie. V priebehu výstavby sa za 4 týžne z miestnosti vo veľkosti 25 m² (výška 2,5 m) z poteru (hrúbky 4 cm) a vnútorných omietok (hrúbky 1,5 cm)  musí vysušiť 400 l vody v podobe vodnej pary. Keď sa nedostatočne vetrá tak vodná para prestupuje do okien a spôsobí ich poškodenie.


Na poškodenia spôsobené zlým vetraním sa nevzťahuje záruka.


Ako správne vetrať ?

Najlepšie vetranie je nárazové vetranie (vyvetrať otvorením celého okna).  

  1. Zatvoríme kúrenie pomocou termohlavice. (nie je nutné)
  2. Otvoríme okno - okno sa po otvorení na vonkajšej strane skla zamlží.
  3. Okno necháme otvorené až do chvíle než sa sklo odmlží.
  4. V tej chvíly máme miestnosť dostatočne vyvetranú.
  5. Zavrieme okno a pustíme kúrenie.
  6. Doba vetrania sa pohybuje od 4 minút v zime až po 30 minút v lete.


Kovanie


Kovanie je pohyblivá časť okna, ktorá zabezpečuje jeho otváranie a zatváranie. Na kovaní krídla okna sú " hríbiky " ktoré sa zatvárajú do protikusov na ráme. Keď sa okno používa je časom potreba kovanie namastiť. Najlepší prostriedok na namastenie kovania je Konkor. Tento mazací sprej sa dá voľne kúpiť (môžte kúpiť aj u nás). V prípade že sa kovanie neudržiava je výrazne znepohodlnená jeho funkcia (zatváranie ide kov na kov) tým že ide tažšie. Nasprejovať stačí trocha každý pohyblivý kus kovania aj protikusy na ráme okna. V prípade otváravo-sklopného okna je dobré nastriekať aj vrchnú nožnicu, ktorá zabezpečuje vyklopenie do vetracej polohy.Striekať kovanie mazacím sprejom odporúčame minimálne raz ročne na jar, najlepšie je však dva krát na jar a na jeseň.
Hríbikový čap
Protikus
Zatvorenie oknaJe vám niečo nejasné?  Napíšte nám rýchly mail.Alebo zavolajte na čísla v seckii Kontakty.

Návrat na obsah